Officials

TOWN BOARD / ELECTED TERM

Dana Haff, Supervisor (2 yr) 01/01/16 – 12/31/17

Barbara Beecher, Councilwoman (4 yr) 01/01/14 – 12/31/17

Robert Dillon – Councilman, Deputy Supervisor (4 yr) 01/01/16 – 12/31/19

Elizabeth Foote, Councilwoman (4 yr) 01/01/16 – 12/31/19

Michael Deyoe, Councilman (4 yr) 01/01/14 – 12/31/17

.

OTHER OFFICIALS / ELECTED TERM

Denise Petteys RMC, Town Clerk (4 yr) 01/01/14 – 12/31/17

Gregory Brown, Highway Superintendent (4 yr) 01/01/14 – 12/31/17

Sharon Schofield, Town Justice (4 yr) 01/01/17 – 12/31/20

.

YOUTH COMMISSION/APPOINTED TERM EXPIRES

(7 YR TERM)

Ronald Smith – CHAIRPERSON 12/31/23

Carolyn Burch 12/31/17

Russell Wade – 12/31/21

Clarence (Chip) Baker – 12/31/22

Amber Mercure Lindgren – TREASURER 12/31/18

William Venner – 12/31/19

Nicholas Severance – 12/31/20

Barbara Beecher, TOWN BOARD REP.

Wendy Harrington, SCHOOL REP.

VACANCY – ALTERNATE 12/31/16

VACANCY – ALTERNATE 12/31/16

.

PLANNING BOARD / APPOINTED TERM EXPIRES

(7 YR TERM)

Chris DeBolt  – 12/31/23

Robert Oreschnick – 12/31/20

Philip Gibson – 12/31/17

Mike Swezey CHAIRMAN – 12/31/21

Ronald Combs – 12/31/18

Gary Burch – 12/31/19

Randy White – CLERK 12/31/22

Patty Happy – ALTERNATE 12/31/23

Amber Mercure Lindgren – ALTERNATE 12/31/23

.


SOLE ASSESSOR / APPOINTED TERM EXPIRES

(6 YR TERM)

Sandra Foley – 09/30/19

.

BOARD OF ASSESSMENT REVIEW /APPOINTED TERM

(5 YR TERM)

Randy Smith 10/01/13 – 09/30/17

Raymond Chapin 10/01/14 – 09/30/19

Russell Wade 10/01/15 – 09/30/20

Margaret Semanscin  10/01/16 – 09/30/21

Randy White 10/01/13 – 09/30/18

.

COMPREHENSIVE COMMITTEE / APPOINTED TERM EXPIRES

(3 YR TERM)

**2013 – COMMITTEE DISSOLVED UNTIL FURTHER REVIEW REQUIRED**

Thomas Abraham – 12/31/14

Ami Goldstein – 12/31/12

Philip Gibson – 12/31/12

Robert Holmes CHAIRMAN- 12/31/12

Chrys Nestle – 12/31/13

Mike Swezey – 12/31/13

Robert Dillon – 12/31/14

Emily Oswald – 12/31/13

.

RIGHT TO FARM ADVISORY COMMITTEE

Tina DeMarsh

Wayne Foote

Jaclyn Gebo

Lori Mercure

Andrea Wade

.

 

ANNUAL APPOINTMENTS

Court Clerk -Stephany Euber

Historian – Mike Armstrong

Enforcement Officer – Mark Miller

Supervisor Clerk/Budget Officer – Joel Carpenter, CPA

Attorney For The Town – Fitzgerald Morris Baker Firth PC

Attorney For The Town – Meyer & Fuller PLLC

Dog Control Officer – Edward Holland, Nancy Quell

Parade Director – Amber Lindgren

.

 

Rev 2/2017